full-image02

Tekerlek Çapı

Tekerleğin çapı büyüdükçe, fiziken yuvarlanma kabiliyeti artar. Bu açıdan bakıldığında iyi ve rahat bir dönüş hareketi yakalayabilmek için büyük çaplarda tekerlek kullanılmalıdır. Ancak çap büyüdükçe genellikle hem maliyet artar, hem de denge ve estetik sorunları oluşur. Bu açıdan bakıldığında da eğer taşıma kapasitesi yeterli geliyorsa, mümkün olduğunca küçük çaplı tekerleklerin kullanılması da uygun ve mantıklı olur.

Yerden Yükseklik

Muhtelif modüllerin birbirine uyumu, mobilyaların yükseklik standartları, ürünün dengesi, zemin özellikleri, estetik ve ergonomi gibi muhtelif unsurlar tekerleğin yerden yüksekliğinin seçimini belirler.

Taşıma Kapasitesi

Her bir adet tekerlek için verdiğimiz taşıma kapasitelerinin geçerli olabilmesi için aşağıdaki hususlardan kaçınılmalıdır.
• Mobilya tekerleklerin özellikle dış mekanlarda ve aşırı bozuk zeminlerde kullanılması,
• Üretilme ve uygulama amaçlarını aşacak hızlarda kullanılması ve test edilmesi,
• Tekerleğin orta piminin aşırı ısınmasına yol açacak şekilde uzun süreli ve süratli kullanımı,
• Bir ya da iki tekerleğe aşırı darbe kuvveti yükü getirecek şekilde, ürüne eşik atlatma veya bir engelden kaldırarak geçirme,
• Zemindeki dengesizlik nedeni ile yükün sürekli üç tekerleğe binmesi,
• Tekerlek malzemesinin bozulmasına yol açacak kadar aşırı soğuk veya sıcak ortamlara maruz kalması,
• Tekerleğin malzemesine zarar verebilecek yağlı, sulu ortamlarla, kostik (yakıcı, eritici) maddelerle temas etmesi,
• Bağlantı sırasında oluşabilecek ve tekerlek üzerinde fazladan baskıya ve ekstra sürtünme kuvvetine yol açacak, açı (gönye) hataları,
• Sadece ileri – geri hareketi uygun olan sabit tekerleklerin, yanal hareketlere maruz kalması.

Ürünün Ağırlığı

Ürünün bir adedinin ağırlığını verir. Ürünün toplu haldeki sevkiyatlarında gerekli olabilecek toplam ağırlığın (istiab haddi, navlun vs) hesaplanması için verilmiştir.

Bağlantı Tipi

Bağlantı tipi seçimlerinde tekerleklerin bağlanacağı yerin malzeme cinsi ve oradaki alan önemlidir. Ahşap ve sunta yüzeyine yapılacak bağlantılarda genellikle Tabla (02) bağlantılı tekerlekler kullanmak uygundur. Eğer yük fazla ağır değilse ahşap tabanlarda plastik Dubelli (03), Uzun Pimli (04) bağlantılar da kullanılabilir. Bilgisayar masası gibi suntanın dik olarak kullanıldığı durumlarda da Dar Tabla (08) ya da daha uygunu U Tabla (06) kullanılmalıdır. U tablaların 16 mm, 18 mm ve 25 mm’lik suntalara uygun farklı alternatifleri bulunmaktadır. Metal tabanlarda, kaynak yapmak sureti ile tablalı tekerlek kullanımı mümkün olsa da, pratiklik açısından somun ve Civata (01) bağlantılı tekerleklerin kullanımı daha fazladır. Ancak bu bağlantı şekli, ağır yüklerde Tablalı bağlantıya göre daha zayıf kalabilir. Yine Boru, sunta ve ahşapta, özellikle plazma ve LCD ekran TV sehpalarında tekerleğin alt kısımda gizli kalması isteniyorsa, buralarda Plastik çanaklı, Geçme ve Gömme Bağlantılı (09), Gizli tekerlekler kullanılması uygundur.

Gövde Malzemesi

Tekerleklerle, üst bağlantı arasındaki geçiş parçasını oluşturan gövde (maşa) kısmı, genellikle sac veya plastik malzemeden üretilir. Bu malzemenin seçiminde sağlamlık, ekonomiklik ve estetik kriterleri etkilidir.

Tekerlek Malzemesi

Tekerlek malzemesinin seçiminde, tamamen o tekerleğin kullanılacağı zeminin şartları belirleyici olmalıdır. Genel bir kural olmamakla birlikte, yumuşak zeminlerde sert malzemeli, sert zeminlerde de yumuşak malzemeli tekerlekler tercih edilmelidir. Ev ve ofis ortamlarında, parke, halı, seramik vb. yüzeylerde kullanılacak mobilya tekerleklerinde sorun yaşamamak için sessiz çalışması, zemini zedelememesi ve iz yapmaması açısından, dışı PVC; Poliüretan ve Termokauçuk kaplı tekerleklerin kullanımı uygundur.

Tekerlekte kullandığımız malzemelerin muhtelif şartlar için 10 üzerinden yaptığımız avantaj değerlendirmesi aşağıdadır.

Sessiz Çalışma
Zemine Zarar Verme
Ağır Yükte Deformasyon
Kolay Yürüme
Kimyasal Dayanıklılık
Yüzey Yıpranması
Yüzey Görünüm Kalitesi
Maliyet Faktörü
    (P) Polyamit
5
5
9
9
7
8
8
6
    (A) ABS
5
5
9
9
7
8
9
6
    (M) Moblen
6
6
7
8
5
5
6
9
    (V) PVC
8
8
5
6
6
6
8
6
    (U) Poliüretan
8
8
8
8
7
8
8
5
    (H) Termokauçuk
9
9
7
6
6
7
6
7
    (P) Pirinç veya Metal
3
3
10
10
10
10
10
3

MARKALARIMIZ

MARKALARIMIZ

Our Brands

X